- Prace w Pałacu w Chrzęsnem
- Jak odbudowywał się Pałac w Chrzęsnem
- Miliony na pałac
- 7 MLN ZŁ Z UE NA REMONT PAŁACU W CHRZĘSNEM
- „Przebudowa drogi powiatowej nr 4366W na odcinku ulicy Mareckiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Gminie Zielonka Etap I zadanie nr 1”
- „Adaptacja zabytkowego pałacu w Chrzęsnem na cele edukacyjno-kulturalne ”
- Pałac w Chrzęsnem zyskuje wyposażenie za ponad 2,2 mln
- „Powiat Wołomiński - wyprawa z naturą i kulturą”
- „Poprawa jakości nauczania w powiecie wołomińskim poprzez budowę, modernizację i wyposażenie infrastruktury oświatowej”
Pałac w Chrzęsnem zyskuje wyposażenie za ponad 2,2 mln
Starostwo podpisało umowę opiewająca na ponad 2,2 mln zł na kompleksowe wyposażenie zespołu pałacowego w Chrzęsnem. W odrestaurowanym najstarszym zabytku powiatu wołomińskiego powstaje centrum edukacyjno-kulturalne. Pozyskana przez powiat dotacja unijna to 7 mln.
Umowę podpisali Starosta Wołomiński Piotr Uściński oraz Wicestarosta Wołomiński Konrad Rytel oraz Pan Marcin Kujawa ze strony wykonawcy kontraktu
Starostwo opracowało specjalny projekt aranżacji wnętrz. Autorem projektu jest konserwator dzieł sztuki Ewa Moroz Henriksen, a koordynatorem Henryka Michalczewska, konserwator zabytków, pracownik starostwa.
Parter pałacu będzie utrzymany w stylu siedziby ziemiańskiej, nawiązującym do form, renesansowych. Wnętrza będą stanowiły integralny element ekspozycji. Piętro ozdobi galeria obrazów i wyposażenie charakterystyczne dla wnętrz XIX. wiecznych. W nieco odmiennym klimacie, w stylu biedermeirer „z dodatkiem” Art Deco, zostanie utrzymane poddasze pałacu. Ściany pałacu ozdobią stylizowane boazerie z bogatą formą snycerską, okna parteru ozdobią łamane okienice, na piętrze zawisną zasłony na rzeźbionych karniszach, a stylizowane drewniane obudowy zasłonią nowoczesne grzejniki. Kominki na poddaszu zyskają odpowiednią oprawę sztukatorską i kute ozdobne kraty. Do budynków trafi także niezbędne współczesne wyposażenie od przeszklonych gablot, mebli biurowych, przez kurtynę powietrzną przy wejściu do pałacu do sprzętu audiowizualnego i specjalnego oświetlenia. Nie zabraknie kopii obrazów Wł. Podkowińskiego w stylowych ramach – to m.in. „ Strumień miedzy drzewami”, „Pejzaż leśny w Chrzęsnem” „Sad w Chrzęsnem” , „Dzieci w ogrodzie” , „Mokra wieś” , „W.Karska” i oczywiście wspomniany „Szał uniesień”.
To tylko kilka z wielu zadań przed którymi stoi teraz wykonawca. Biurka, krzesła, fotele, sztalugi, gobeliny, stoliki, stoły, komody, obrusy, lustra, lampy w stylu Tiffany, żyrandole secesyjne i Art Deco, serwantki, skrzynie i zegary, dywany … – wszystko zostało opisane w specyfikacji przetargowej i projekcie aranżacji wnętrz.
Po wielu latach pałac w Chrzęsnem wzniesiony w 1635 r. dla Stefana Bonawentury Grzybowskiego odzyskuje swoją dawną świetność, znów będzie tętnił życiem. Od XVI w. znajdowała się tu siedziba ziemiańska, a w folwarku – ośrodek administrowania majątkiem. W XIX w. właściciele prowadzili salon artystyczny, w którym gościło wielu artystów z Warszawy. Wśród nich był Wł. Podkowiński, autor szokującego mu współczesnych „Szału uniesień”. Zarówno dwór, jak i park objęte są ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków.
W ramach przeprowadzonych prac odrestaurowano budynek pałacu wraz z zabytkowym spichlerzem i dawnym czworakiem. Odtwarzany jest historyczny układ parku wraz z małą architekturą, ogrodzeniem i wewnętrznymi drogami.
Pomieszczenia pałacu zaaranżowano na wnętrza dawnej siedziby ziemiańskiej. Na parterze i piętrze powstały sale ekspozycyjne, które będą mogły być wykorzystywane m.in. do organizacji konferencji i szkoleń. Udało się także odtworzyć – nieistniejącą przez ostatnie lata – prywatną kaplicę. Ponadto, w odrestaurowanym budynku spichlerza umieszczono sale szkoleniowe, w których będą się mogły odbywać m.in. warsztaty, wystawy czasowe, zajęcia szkolne dla uczniów ze szkół powiatu wołomińskiego oraz konferencje.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 kwotą dofinansowania 6 996 678,84 zł
Piotr Kaczorek, Rzecznik Prasowy Starostwa wołomińskiego