- Zarządzenie nr 151.2011 Starosty Wołomińskiego z dnia 10 listopada 2011 r.
- PUNKT DORADZTWA DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
- Newsletter NGO
- Poradnik
- Konsultacje społeczne
- Ewidencje i wykazy organizacji pozarządowych
- Konkursy ofert dla organizacji pozarządowych
- Komisje konkursowe
- Tryb pozakonkursowy składania ofert przez organizacje pozarządowe
- Programy współpracy z organizacjami pozarządowymi
- Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2017
- Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2018
- Wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi na lata 2016 - 2019
- Raport z audytu wydatkowania środków publicznych w trybie ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie.
- ZESPÓŁ O CHARAKTERZE DORADCZYM I INICJATYWNYM DS. WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI
- MAPA AKTYWNOŚCI organizacji pozarządowych
MAZOWIA na Mazowszu – jak pracuje regionalna federacja organizacji pozarządowych
Federacja prowadzi różnorodne działania, od inicjowania i wsparcia powstających grup inicjatywnych dla osób niepełnosprawnych, przez wszechstronne wsparcie grup roboczych i sieci organizacji pozarządowych w regionie oraz w Warszawie , aż po wypracowanie i upowszechnianie standardów pracy w organizacjach pozarządowych. Stale współpracujemy z organizacjami członkowskimi Federacji w zakresie działań rzeczniczych, poradnictwa i szkoleń.
Za wszystkimi projektami stoją ludzie, którzy pracują na rzecz realizacji wspólnego celu – wzmocnienia organizacji pozarządowych i innych inicjatyw obywatelskich na terenie województwa mazowieckiego. Efekty tej pracy to często nie tylko wypracowanie i wdrożenie określonych rozwiązań. To także poznanie ciekawych ludzi, którzy reprezentują wysoki poziom wiedzy. Zdobycie fachowej wiedzy, która później przydaje się w pracy w organizacji pozarządowej [Krystyna Niedziółka, Stowarzyszenie Kultura Oświata Samorządność KOS z Siedlec].
Wartością dodaną działań Federacji jest wzmocnienie lokalnych aktywistów, którzy w nieodległej przyszłości mogą stać się lokalnymi liderami zmiany. Dzięki projektowi Mazowii czuję pewność siebie, naprawdę dużo mi to dało. Wiem, że mogę coś zmienić, na przykład w urzędzie [Małgorzata Miziołek, uczestniczka projektu Lokalne Grupy Inicjatywne na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz wcześniej URZĄDzamy RAZEM].
Wzmocnienie lokalnych struktur to ważny etap na drodze do federalizacji. Dobrym podsumowaniem tej gałęzi działań Federacji jest wypowiedź Karola Michalczyka z pruszkowskiego Stowarzyszenia 5plus, a obecnie – prezesa Zarządu Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego. Co projekt Mazowii dał stowarzyszeniu 5plus? Dał?!? W sensie dosłownym - nic. Natomiast pokazał jak działają w rzeczywistości prawidłowo rozumiane i stosowane zasady pomocniczości oraz szacunku dla autonomii. Pozwolił na krystalizację planów i zamierzeń wyrażanych od dłuższego czasu w rozmowach pomiędzy organizacjami pozarządowymi. W naszym przypadku oznaczało to powołanie do życia Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Pruszkowskiego. [Projekt] Poszerzył możliwość zdobywania nowych kontaktów, wiedzy, środków, a w rezultacie - realizacji nowych przedsięwzięć. Pobudził, skonkretyzował, zorganizował. Zawsze chciałbym dostawać takie nic.
Poza działaniami w terenie, Federacja MAZOWIA podejmuje problemy istotne z punktu widzenia całego sektora. Jednym z najnowszych przykładów takich działań jest wypracowanie przez ekspertów w konsultacji z przedstawicielami organizacji pozarządowych standardów zarządzania organizacją ze szczególnym uwzględnieniem finansów. Zarządzanie organizacją pozarządową jest dużo bardziej skomplikowane niż się wydaje. Ilość przepisów, sprawozdań i wymagań księgowych jest większa niż w przedsiębiorstwach. Standardy pozwolą organizacjom pozarządowym zrobić milowy krok w kierunku profesjonalizacji i standaryzacji, co przy tak dynamicznie rozwijającym się sektorze jest nieodzowne. To była bardzo cenna inicjatywa i wszelkie kolejne tego typu popieramy [Beata Kulesza, prezeska i Katarzyna Parafianowicz, wiceprezeska Fundacji Serce Dziecka].
Oprócz wyżej wymienionych inicjatyw, w ciągu ostatnich trzech lat udzieliliśmy ponad 400 godzin porad specjalistycznych i zorganizowaliśmy 125 szkoleń dla 1563 uczestników. A co dalej? Na przyszłość mamy równie dużo pomysłów.
Budujcie ją z nami!
Zespół Federacji MAZOWIA
Informacje na temat zasad członkostwa w Federacji i możliwości włączania się w różnorodne inicjatywy znajdują się na naszej stronie internetowej. Od stycznia 2013r. wysokość składek członkowskich w Federacji jest uzależniona od przychodu organizacji, co czyni je przyjaznymi dla niewielkich organizacji. Chcemy, by Federacja była dostępna dla wszystkich i stanowiła szeroką
reprezentację trzeciego sektora na Mazowszu. Bez Was nam się nie uda!
www: www.mazowia.org.pl
tel. (22) 652 22 66 lub (22) 890 73 70
Informację zamieszczono: 25.06.2013r.