- Prace w Pałacu w Chrzęsnem
- Jak odbudowywał się Pałac w Chrzęsnem
- Miliony na pałac
- 7 MLN ZŁ Z UE NA REMONT PAŁACU W CHRZĘSNEM
- „Przebudowa drogi powiatowej nr 4366W na odcinku ulicy Mareckiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Gminie Zielonka Etap I zadanie nr 1”
- „Adaptacja zabytkowego pałacu w Chrzęsnem na cele edukacyjno-kulturalne ”
- Pałac w Chrzęsnem zyskuje wyposażenie za ponad 2,2 mln
- „Powiat Wołomiński - wyprawa z naturą i kulturą”
- „Poprawa jakości nauczania w powiecie wołomińskim poprzez budowę, modernizację i wyposażenie infrastruktury oświatowej”
„Powiat Wołomiński - wyprawa z naturą i kulturą”
Szlaki w ramach projektu wyposażone są w bazę edukacyjną w postaci tablic informacyjno-edukacyjnych, różnorodne gry terenowe dla dzieci i nieco starszych turystów oraz zadaszone miejsca do odpoczynku tzw. wiaty turystyczne.
W ramach projektu do końca 2014 roku Powiat Wołomiński wydał mapę szlaków turystycznych ułatwiającą poruszanie się w terenie, z naniesionymi szlakami, punktami gastronomicznymi, ciekawymi miejscami wartymi zwiedzenia i wybudowanymi w ramach projektu miejscami odpoczynku. Kolejną pozycją wydawniczą jest przewodnik po dolinie rzeki Liwiec „Szlak kulturowy w dolinie Liwca” pokazujący, najciekawsze miejsca dostępne dla turystów w ramach zwiedzania wschodnich części powiatu wołomińskiego oraz atrakcyjnych miejsc w sąsiednich powiatach węgrowskim i wyszkowskim.
Strona internetowa, która prezentuje informacje o szlakach, produktach turystycznych z terenu objętego projektem, wydarzenia turystyczne, aktualności, i dużo, dużo więcej. Dodatkowo dostępna jest także aplikacja na telefony komórkowe, dzięki której można śledzić przebieg trasy szlaku przy wykorzystaniu techniki GPS oraz uzyskać dodatkowe informacje na temat obiektów przyrodniczych i kulturowych znajdujących się na szlaku dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości*.
Dla ułatwienia turystom poruszania się po szlakach zostały także utworzone trzy punkty informacji turystycznej, znajdujące się w centralnych miejscach miejscowości: Urle, Strachówka i Dąbrówka.
Wynikiem projektu jest poszerzenie kompleksowej oferty turystycznej dla mieszkańców powiatu wołomińskiego, i okolic oraz turystów „weekendowych” z metropolii warszawskiej.
Tereny doliny rzeki Liwiec są idealnym miejscem do uprawiania turystyki i rekreacji dla turystów ze wszystkich grup wiekowych i różnym stopniu zaawansowania. Oferują możliwości korzystania z turystki pieszej i rowerowej, za pomocą kajaków oraz w sezonie zimowym na nartach biegowych.
Dolina Liwca charakteryzuje się znaczną unikalnością, nie tylko z uwagi na bogate dziedzictwo kulturowe i bogactwo naturalne, ale i bliskość Warszawy. Posiada atuty, które efektywnie (zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju) wykorzystywane mogą przyciągać coraz większą liczbę turystów, a jednocześnie wyeliminować zagrożenia dla środowiska. Główną atrakcja przyrodniczą terenu jest rzeka Liwiec i ustalony w oparciu o jej zasoby przyrodnicze Obszar Natura 2000 – Ostoja Nadliwiecka i niedaleki Nadbużański Park Krajobrazowy.
* Rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika 3D. Na przykład, użytkownik AR może za pomocą półprzeźroczystych okularów obserwować życie toczące się na ulicach miasta jak również elementy wytworzone przez komputer nałożone na rzeczywisty świat.
Na koniec informacja dla osób, które chciałyby wybrać się z na wyprawę z naturą i kulturą:
Planując wypoczynek wiosenny lub letni wszelkie niezbędne informacje mogą Państwo znaleźć na nowej stronie www.wyprawaznaturaikultura.pl
Kontakt.
Starostwo Powiatowe w Wołominie
Wydział Planowania i Rozwoju, p. 21
Ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin.
tel.: (022) 787-43-01 wew. 123
e-mail: ze@powiat-wolominski.pl