Spółki wodne
Celem spółki wodnej jest poprawa funkcjonowania gospodarki wodnej na danym terenie, w tym utrzymanie urządzeń melioracji wodnych i udzielanie pomocy członkom w sprawach związanych z melioracjami i gospodarką wodną.
Członkami spółki mogą być osoby prawne lub fizyczne korzystające z urządzeń eksploatowanych przez spółkę lub podmioty zainteresowane jej działalnością w inny sposób. W szczególności członkami powinni być właściciele gruntów położonych w obszarze działania spółki.
Obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania urządzeń melioracji wodnych spoczywa nie tylko na członkach spółki wodnej, ale także na wszystkich właścicielach gruntów odnoszących korzyści z urządzeń melioracyjnych - art. 170 i 171 Prawa wodnego.
Od prawidłowego funkcjonowania urządzeń wodnych zależy m.in. stan dróg, z których korzystają wszyscy oraz jakość wód powierzchniowych i podziemnych (ujęcia wód). Udrożnione rowy i kanały przyczyniają się do obniżenia poziomu wód podskórnych, co jest niezwykle istotne zarówno dla obiektów budowlanych, jaki i dla upraw rolnych oraz leśnych. Prawidłowe funkcjonowanie systemu rowów zapobiega tworzeniu się zastoisk wód opadowych, będących źródłem występującej w ostatnich latach przyduchy. Wymóg zapewnienia należytej gospodarki wodnej jest także obowiązkowy dla gruntów objętych dopłatami unijnymi. To wszystko ma wpływ na warunki życia nas wszystkich i w dużym stopniu od nas zależy, jak sobie z tym problemem poradzimy. Ponieważ utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych jest obowiązkiem wszystkich zainteresowanych i nie zrobi tego za nas Państwo, celowe jest podjęcie wspólnych działań, w formie przewidzianej w obowiązującym Prawie wodnym, czyli utworzenie spółki wodnej.
Instytucja Spółki wodnej została powołana w celu zaspakajania potrzeb z zakresu gospodarowania wodami. Spółka wodna jest formą organizacyjną odrębną zarówno od spółek cywilnych działających w oparciu o kodeks cywilny, jak i od spółek prawa handlowego, osobowych i kapitałowych, działających w oparciu o kodeks spółek handlowych. Jej powstanie i zasady działania reguluje wyłącznie ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne w art. 164-184.
Zainteresowane osoby fizyczne i osoby prawne mogą zadeklarować przystąpienie do spółki wodnej, której zadaniem będzie poprawa funkcjonowania gospodarki wodnej na danym terenie. Celowe jest również członkowstwo Gminy w spółce, co ułatwi ew. zakup lub wykorzystanie sprzętu ciężkiego.
Na gospodarkę finansową Spółki składają się składki członkowskie, ew. dotacje z budżetu powiatu gminy, województwa, o które spółka będzie mogła się ubiegać, a także świadczenia osób fizycznych i prawnych, nie należących do spółki wodnej, jeżeli uzyskują korzyści z urządzeń objętych działalnością Spółki. Osobom nienależącym do spółki wodnej wysokość i rodzaj świadczeń na rzecz spółki wodnej, na wniosek spółki, określa starosta w drodze indywidualnej decyzji.
Obecnie, w zainteresowanych gminach są organizowane zebrania, które prowadzą pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie. Na zebraniach omawiane są sprawy tworzenia i organizacji spółek wodnych.
Proponujemy wytypowanie przedstawicieli poszczególnych sołectw na takie spotkanie w gminie, celem omówienia możliwości reaktywacji lub utworzenia nowej spółki wodnej i ustalenia dalszych działań, w tym przygotowania statutu, deklaracji przystąpienia do spółki wodnej itp. Zapraszamy delegatów i przedstawicieli Rad Sołeckich do udziału w tych spotkaniach.