Polityka prorodzinna, projekty o charakterze gospodarczym i z zakresu pomocy osobom bezrobotnym oraz dalsza współpraca i wzajemne korzystanie ze sprawdzonych w obu powiatach pomysłów – to tematy rozmów Starosty Nyskiego Adama Fujarczuka i Starosty Wołomińskiego Piotra Uścińskiego.
Kartę Dużych Rodzin wprowadzały przeważnie gminy, ale jak pokazuje przykład starostwa wołomińskiego równie dobrze może ją wprowadzić powiat. W powiecie wołomińskim każda gmina i każde miasto powiatu może przystąpić do programu TAKrodzina.pl. Oferowana w jego ramach karta przekłada się na konkretne korzyści dla rodzin wielodzietnych. Powiat Wołomiński będzie udzielał gminom specjalnych finansowych dotacji na wprowadzenie przez nie systemu zniżek i ulg.
- Działania na rzecz rodzin są naszym obowiązkiem, nawet jeśli powodowałyby wyłącznie koszty - mówi Starosta Wołomiński. - W tym roku założyliśmy, że będzie to 300 tysięcy zł, ale jeśli uznamy w kolejnych latach, że to za mało i potrzebny jest np. milion złotych, to jestem pewny, że radni nie będą się temu sprzeciwiali. Wszystko zależy od gmin, ile z nich będzie chciało brać od nas pieniądze i jakie plany przedstawią. – podkreśla Piotr Uściński. Także Starosta Nyski analizuje możliwość wdrożenia Karty Dużej Rodziny w powiecie nyskim.
-Ustawa o samorządzie powiatowym mówi o prowadzeniu polityki prorodzinnej i należy działania w tym zakresie wspierać i je rozwijać. Oczywiście będą to koszty, ale jest to warte zachodu. Po dokonanych analizach przedłożę je Radzie Powiatu w Nysie. – podsumowuje rozmowy Starosta Adam Fujarczuk.
Historia Kart Dużej Rodziny sięga roku 2005. Prezes Joanna Krupska, Prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, stwierdza, że spotyka się wyłącznie z pozytywnymi opiniami instytucji, które kartę wdrożyły, a klimat wokół kart jest dobry. Jest wiele możliwości i form do ujęcia w karcie, które pomóc mogą rodzinom wielodzietnym i tak np. w Grodzisku rozpoczęto realizację karty od wprowadzenia ulg na usługi komunikacyjne dla rodzin z czwórką dzieci oraz zniżek na usługi jednostek gminnych czyli na baseny, teatry itp. Łowicz włączył do karty zniżki w przedszkolach. Serock dodał zniżki na wodę, Błonie włączyły w kartę zniżki za wywóz odpadów. Tychy włączyły również sektor prywatny i lokalną przedsiębiorczość we wprowadzanie ulg w ramach karty np. ulgi wprowadziły sklepy, które zanotowały większe dochody po wprowadzeniu ulg dla rodzin wielodzietnych z powodu większej sprzedaży. W niektórych gminach dochodzi do udziału ponad stu partnerów prywatnych. Korzystają na tym przedsiębiorcy, do których rodziny wielodzietne częściej przychodzą. Szczecin z kolei np. Kartę Dużej Rodziny rozpoczął od przyznania uprawnień do ulg rodzin z dwojgiem dzieci.
Starosta Nyski Adam Fujarczuk zaprezentował wybudowany w ramach innowacyjnego nyskiego programu "budowy mieszkań poprzez system szkoleń zawodowych osób bezrobotnych" dom z mieszkaniami dla matek z dzieckiem w Paczkowie, a także dom powstający w Maciejowicach. Także realizowane inwestycje budowy przedszkola w Paczkowie i żłobka w Kępnicy zyskały uznanie Krupskiej i Starosty Uścińskiego. Dyrektor PUP Nysa Kordian Kolbiarz zaprezentował nowy nyski projekt "Mam dziecko, mam pracę". Projekt obecnie jest na etapie uzgodnień z ekspertami z ministerstwa pracy i jest adresowany jest do matek samotnie wychowujących dziecko i mających problem z powrotem na rynek pracy. Wykorzystuje ich potencjał - pracując w domu świadczą usługi na rzecz przedsiębiorstw. Pomysł spodobał się Joannie Krupskiej. Szczególnie pozytywnie oceniła idee pracy w domu, która daje komfort pracy i jednocześnie opieki nad dzieckiem.
Starosta Wołomiński wyszedł z propozycją zawarcia porozumienia z powiatem nyskim np. na ulgi dla rodzin wielodzietnych w sektorze turystycznym na różne formy pobytu dzieci w powiecie nyskim i równorzędnie dzieci z powiatu nyskiego w powiecie wołomińskim.
Padła także deklaracja starostów o rozważeniu możliwości dalszej współpracy i o wzajemnym korzystaniu ze sprawdzonych w obu powiatach pomysłów.
Piotr Kaczorek, Rzecznik Prasowy Starostwa Wołomińskiego
wyk. mat./foto Edyta Bednarska-Kolbiarz rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Nysie
http://www.kartaduzejrodziny.pl/newsroom/275-rusza-powiatowa-karta-rodziny-takrodzina-pl.html
http://www.gminadlarodziny.pl/wiadomosci/230-rusza-powiatowa-karta-rodziny-takrodzina-pl.html
http://www.gminadlarodziny.pl/iinformacje/186-powiat-wolominski-mowi-rodzinom-tak.html
http://www.gminadlarodziny.pl/polecamy/198-nie-spodziewamy-sie-natychmiastowych-efektow.html
http://www.zyciepw.pl/program-polityki-prorodzinnej
http://www.regionalna.waw.pl/artykul/950/21062013/starostwo-wprowadza-program-takrodzinapl
http://www.regionalna.waw.pl/artykul/733/21062013/powiat-prorodzinny
http://www.kurier-w.pl/?p=11345
Ambasadorowie Życia i Rodziny
Abp Henryk Hoser, prezenter telewizyjny Krzysztof Ziemiec oraz Starosta Piotr Uściński - Ambasadorami Życia i Rodziny. Nagrody przyznano po raz pierwszy i wręczono podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Polskiej Rodziny.
„Rodzina receptą na kryzys” – pod tym hasłem odbył się w Warszawie w sobotę 20 kwietnia Kongres Polskiej Rodziny. Rodzina w aspekcie cywilizacyjnym, społecznym i ekonomicznym to główne zagadnienia, które poruszono podczas spotkania. W Kongresie Polskiej Rodziny udział wzięło ponad 200 przedstawicieli organizacji prorodzinnych, samorządów, świata nauki oraz organizatorzy Marszów dla Życia i Rodziny z całej Polski. Efektem ich spotkania jest projekt ustawy zasadniczo zmieniającej system świadczeń rodzinnych.
Kongres odbył się z inicjatywy Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stał się on forum działań na rzecz rodzin dla liderów organizacji prorodzinnych i samorządowców z całej Polski
Podczas Kongresu przyznano tytuły Ambasadora Życia i Rodziny. Jak możemy przeczytać na stronie organizatorów; „Główną ideą przyznawania tytułu Ambasadora jest czytelne wsparcie działań na rzecz Życia i Rodziny takich jak Obchody Dni Życia czy Marsze dla Życia i Rodziny oraz wszelkie inne działania podejmowane na tym polu. Tytuł Ambasadora Życia i Rodziny przyznawany jest przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, osobom cieszącym szczególnym poważaniem i szacunkiem. Są to osoby, które mają istotny wkład w oddziaływaniu na opinię publiczną”.
Tytuły przyznano:
- arcybiskupowi Henrykowi Hoserowi, który stał na czele zespołu bioetycznego Konferencji Episkopatu Polski. Kilkanaście dni temu opublikowano dokument Konferencji potwierdzający kategoryczny sprzeciw Kościoła względem wszelkich metod sztucznego zapłodnienia. Abp Hoser zajmował się również duszpasterstwem rodzin.
- prezenterowi telewizyjnemu Krzysztofowi Ziemcowi, który od lat chętnie angażuje się w promocję rodziny i sprzeciw wobec aborcji,
- Piotrowi Uścińskiemu, staroście wołomińskiemu, jako samorządowcowi, który swoją pracą i zaangażowaniem wspiera idee rodziny.
Nagrody wręczyli Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi w Krakowie.
Piotr Kaczorek, Rzecznik Prasowy Starostwa wołomińskiego
wyk. mat. foto Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny