VII. Warunki programu


Koordynacja, finansowanie, monitoring i ewaluacja



Nadzór nad wdrażaniem Programu i koordynacja jego realizacji należy do Koordynatora wdrażania. Koordynatorem wdrażania programu jest Zarząd Powiatu. Zadania Koordynatora Wdrażania obejmują w szczególności:

  • analizÄ™ dziaÅ‚aÅ„ wynikajÄ…cych z Programu, odpowiednie rozplanowanie ich w czasie oraz rozdysponowanie zadaÅ„ pomiÄ™dzy ich realizatorów;

  • zarzÄ…dzanie dziaÅ‚aniami zaplanowanymi w Programie;

  • zabieganie o zabezpieczenie niezbÄ™dnych Å›rodków w budżecie Powiatu;

  • nawiÄ…zywanie kontaktów i współpraca z partnerami w zakresie realizacji zadaÅ„ wykraczajÄ…cych poza kompetencje samorzÄ…du powiatu;

  • bieżące konsultowanie z wÅ‚adzami samorzÄ…dów lokalnych dziaÅ‚aÅ„ wynikajÄ…cych z Programu;

  • przekazywanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat programu wszystkim zainteresowanym;

  • prowadzenie bieżącego monitoringu stanu wdrażania Programu;

  • odpowiedzialność za pozyskanie Å›rodków zewnÄ™trznych, w tym z funduszy UE;

  • kontakty z mediami oraz PR zwiÄ…zany z realizacjÄ… Programu.


W celu uspołecznienia procesu koordynacji wdrażania Programu zostanie powołana Rada ds. Rodziny. Kryterium wyboru członków Rady powinna być unikalna wiedza i doświadczenie praktyczne oraz dydaktyczne w zakresie polityki prorodzinnej. Rada ma mieć charakter konsultacyjno-doradczy a jej zadania obejmować powinny:

  1. określanie priorytetów podejmowanych działań;
  2. wspieranie Koordynatora wdrażania w realizacji jego działań.

Warunkiem wdrażania Programu jest zapewnienie w corocznym budżecie określonych środków finansowych na realizację przyjętych zadań. Ponadto ważnym elementem gwarantującym właściwą realizację Polityki Prorodzinnej będzie pozyskiwanie dodatkowych środków zewnętrznych na określone powyżej zadania.

Monitorowanie Programu służy zapewnieniu jego sprawnego zarządzania i wdrażania. Bieżący monitoring pozwoli zdiagnozować problemy pojawiające się w toku realizacji Programu oraz podejmować działania eliminujące występujące przeszkody i bariery.

Program i ocena jego realizacji będzie podlegał ewaluacji na przestrzeni kolejnych lat. Program ma charakter otwarty i będzie systematycznie aktualizowany w miarę pojawiających się potrzeb.